sâmbătă, 5 aprilie 2014

Pasul 1- Motivatia

    

          Au mai fost perioade cand incercam sa fac mici sau mari schimbari ca sa slabesc daar mereu ma lasam descurajata si renuntam, imi lipsea motivati!!!
   Si am aflat cateva lucruri care ma pot ajuta, care de fapt pot ajuta pe oricine vrea sa slabeasca.

     1. Fa-ti o lista cu motivele pentru care vrei sa slabesti.
  
     La mine ar fi cam asa:
         -Imi doresc sa pot purta hainele care imi plac
         -Vreau sa ma iubesc pe mine si sa imi iubesc corpul
         -Imi doresc ca oamenii pe care ii intalnesc sa nu mai fie influentati
            intai de aspectul meu(zicand "vai uite ce grasa e" etc) 
            iar mai apoi realizand cum sunt de fapt.
           -Pentru ca pur si simplu vreau sa fiu mai slaba              
                                     
    2. Stabileste tinte credibile. 

   Eu imi propun sa slabesc 10 kilograme pana la sfarsitul lunii iunie si sunt sigura ca daca muncesc o sa reusesc!

    3. Fotografiaza-te
     
     E bine sa iti faci poze inca de la inceput, asa o sa vezi progresele pe care le faci si o sa fii mandra de tine. Asta o sa te motiveze sa continui.

   4. Tine un jurnal alimentar
    
    Noteaza in fiecare zi ceea ce mananci, asa o sa fie mai usor sa vezi unde gresesti. Dar nu trisa scrie TOT ce mananci inclusiv abaterile de la regim

   

                                      
                                       

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu