sâmbătă, 5 aprilie 2014

Punct si de la capat!

     
            Cred ca ar trebui sa incep cu cateva lucruri despre mine, sunt o adolescenta de aproape 16 ani si sunt in clasa a 9.
             De la inceputul gimnaziului am luat in greutate(ajungand acum la 73 de kg la inaltimea de 1,62) si mereu mi-a fost greu sa ma accept, chiar cred ca am avut perioade in care imi uram corpul. De prin clasa a 7 am tot sustinut sus si tare ca vreau sa slabesc, spunand tuturor ca eu ma chiunui si fac ceva pentru asta dar era o minciuna, nu faceam nimic, si nu stiu pe cine minteam: pe cei din jur sau pe mine!
             Ca orice adolescent parerea persoanelor de varsta apropiata cu a mea conteaza mult, chiar mai mult decat a rudelor. Dar stim cu totii ca persoanele cu cateva kilograme in plus sunt dispretuite si judecate, mai ales ca in ultimii ani mass-media promoveaza doar fete cu o silueta "perfecta". In opinia multora sa arati bine inseamna sa fii exagerat de slaba, nu vreau sa ajung asa! Nu vreau sa imi deteriorez sanatatea incercand sa slabesc(desi recunosc ca am mai zis ca o sa ma infometez, dar sunt constienta ca nu e bine asa ca nu o s-o fac:))). Vreau sa gasesc un echilibru intre sport, mancare( sunt foarte pofticioasa si imi place sa gatesc dulciuri) si MINE!!
   
     Asa ca de azi o sa incerc sa gasesc o ordine pentru toate: o sa incerc sa mananc mai putin, sa fac mai mult sport si sa ma accept si iubesc pe mine!



       Nu o sa tin o anume dieta, doar am sa mananc mai sanatos( mai mult fructe,legume etc), iar legat de sport o sa incep programul Insanity a lui Shaun T(desi mi se pare luung, cam 40 min/zi), vreau sa incep sa alerg( cam 30 de minute) si bicicleta stationara(45 de minute). Pentru ca programul lui Shaun T e in fiecare zi o sa incert sa alternez bicicleta cu alergatul si astfel sa fac zilnic cam 35-45 minute de cardio si alergat/bicicleta.

         Cam asta a fost prima postare, sper sa ma tin de tot ce imi doresc sa fac
   

 P.S- o sa scriu aici cum evolueaza lucrurile
         

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu